rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CO LECZĘ:
Zespół Volkmanna
Po złamaniach kości ramiennej, czy zwichnięciach stawu łokciowego może dojść do ucisku na tętnicę łokciową. Podobnie przy innych uszkodzeniach okolicy łokcia i przedramienia, takich jak duże krwiaki, czy uciski spowodowane opatrunkiem gipsowym, powodują niedokrwienie dalszych rejonów kończyny. Skutkuje to większą przepuszczalnością naczyń włosowatych, a wysączająca się z nich krew tworzy wtórny obrzęk. Uciska on jeszcze bardziej na tętnicę. Dopływ krwi i odżywienie mięśni i nerwów ulega pogorszeniu.

Objawami wskazującymi na powstanie zespołu Volkmanna, poza bólem i obrzękiem są: siność palców, zburzenia czucia, oraz zanik tętna na tętnicy promieniowej. Typowym objawem jest też tak zwana „ręka czarownicy”, czyli przykurcz mięśni, który wywołuje zgięcie palców w ich dalszych stawach i mocny wyprost w stawach leżących bliżej śródręcza.

Podobne objawy mogą dawać urazy mięśni i ich ścięgien, lub porażenie nerwu (na przykład po udarach).

Leczenie polega przede wszystkim na odbarczeniu tętnicy i przywróceniu prawidłowego krążenia. Czasem wystarczy zmienić opatrunek gipsowy na luźniejszy. W niektórych przypadkach, jeśli niedokrwienie trwało zbyt długo, konieczna jest rekonstrukcja naczynia.
rehabilitacja sportowców głowa szyja bark kręgosłup łokieć nadgarstek biodro kolano stopa
CO CIĘ BOLI?

WYBIERZ
CZĘŚĆ CIAŁA
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz