rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CO LECZĘ:
Skręcenie i zwichnięcie
Skręcenie to przeciążenie struktur stawowych. Powstaje, gdy dochodzi do zbyt dużego, niefizjologicznego ruchu w danym stawie. Wówczas więzadła zabezpieczające go /także torebka stawowa i mięśnie/ są nadmiernie naciągane, co powoduje ich uszkodzenie. Może dojść do rozerwania niektórych z tych struktur.

Podczas tego urazu dochodzi do uszkodzenia powierzchni stawu i jego obrzęku, wywołanego krwiakiem wewnątrz stawowym. W poważniejszych przypadkach także do oderwania kawałka kości, do którego przyczepiało się więzadło (skręcenie ze złamaniem).

Zwichnięcie może mieć ten sam mechanizm powstania, co skręcenie. Jednak w tym przypadku dochodzi dodatkowo do utraty kontaktu jednej kości z drugą (tzn. ich powierzchni stawowych). Wówczas dużo bardziej uszkodzona zostaje powierzchnia chrząstki stawowej, która ma bardzo słabe możliwości regeneracji. Nastawienie może nastąpić od razu (samoistnie), lub może wymagać interwencji lekarskiej. Nie powinno się robić tego samemu, ponieważ podczas tego zabiegu, prowadzonego nieumiejętnie, dochodzi zazwyczaj do ponownego stłuczenia chrząstki, w momencie gdy kości „wskakują” na swoje miejsce.
rehabilitacja sportowców głowa szyja bark kręgosłup łokieć nadgarstek biodro kolano stopa
CO CIĘ BOLI?

WYBIERZ
CZĘŚĆ CIAŁA
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz