rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CO LECZĘ:
Niestabilność stawu skokowego
Występujący po wysiłku ból okolicy kostki, oraz obrzęk, który zmniejsza się po odpoczynku, może sugerować niestabilność stawu skokowego.

Staw skokowy często jest narażony na różnego typu urazy, szczególnie u osób aktywnych fizycznie. Uszkodzenia tzw. biernych stabilizatorów stawu, którymi są więzadła i torebka stawowa, czasem nie goją się prawidłowo. Związane jest to z nieprawidłowym procesem rehabilitacji (a najczęściej z jego brakiem), lub często powtarzanymi kontuzjami.

Jednym z powikłań, spowodowanych niepełnym wygojeniem jest właśnie niestabilność. Spowodowana jest przez zbyt niskie napięcie struktur, odpowiadających za dobre dopasowanie elementów kostnych do siebie (tzw. zborność stawu).

Dochodzi wówczas do uczucia niepewności podczas chodu. Często pojawia się ból, wywołany tarciem powierzchni stawowych o siebie. Większe jest też ryzyko zwichnięć.

Zdarza się, że niestabilność wynika z wrodzonej nadmiernej mobilności torebek stawowych. Wtedy dużo rzadziej dochodzi do skręceń i zwichnięć, jednak w późniejszym wieku ryzyko to rośnie i może skutkować okresowymi bólami.

Za pomocą ćwiczeń, można nauczyć się kompensować mięśniami nieprawidłową pracę więzadeł. Należy stosować specjalistyczne plastrowanie, czy nawet ortezy zabezpieczające. W doborze metody leczenia powinien pomóc ortopeda lub fizjoterapeuta. Szczególnie, że przy dużych niestabilnościach, prawdopodobnie nie obejdzie się bez interwencji chirurga.
rehabilitacja sportowców głowa szyja bark kręgosłup łokieć nadgarstek biodro kolano stopa
CO CIĘ BOLI?

WYBIERZ
CZĘŚĆ CIAŁA
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz