rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CO LECZĘ:
Płaskostopie
Jest to jedna z wad wywołanych przez zbyt duże siły działające na mięśnie, torebki stawowe i więzadła stopy, w stosunku do ich wytrzymałości. Nadwaga, zbyt ciężka i długotrwała praca fizyczna, mogą doprowadzić do osłabienia tych struktur. W następstwie dochodzi podwichania się kości śródstopia.

Osłabieniu mięśni sprzyjają też zbyt twarde i wysokie buty, przez które stopa rozleniwia się, a nie ćwiczone w naturalny sposób mięśnie zanikają.

Prawidłowa stopa ma trzy główne punkty podparcia: pięta, oraz koniec dalszy (głowa) pierwszej i piątej kość śródstopia. Widać je na stopie w postaci lekko zaczerwienionych punktów z grubszą i bardziej zrogowaciałą niż w innych miejscach skórą. Zapewnia to optymalne utrzymanie równowagi podczas stania i chodu.

Gdy zaburzona jest statyka ciała, oprócz problemów z utrzymaniem równowagi i bólami stopy, pacjenci borykają się też z przeciążeniami stawów kolanowych i biodrowych.

Płaskostopia można się nabawić w każdym wieku. Jednak najbardziej narażone są osoby które szybko przybrały na masie, oraz dzieci, których układ kostno stawowy dopiero się tworzy.

Leczenie nieoperacyjne, mimo tego, że długotrwałe, przynosi efekty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni stóp i podudzi, czasem zastosowanie wkładek lub ortopedycznego obuwia (przy większych zniekształceniach) w zupełności wystarcza. Konieczna jest jednak systematyczność.
rehabilitacja sportowców głowa szyja bark kręgosłup łokieć nadgarstek biodro kolano stopa
CO CIĘ BOLI?

WYBIERZ
CZĘŚĆ CIAŁA
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz