rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CO LECZĘ:
Paluch koślawy - "halux valgus"
Popularny „haluks” to zniekształcenie stopy spowodowane nieprawidłowym ustawieniem palucha i I kości śródstopia. Może występować rodzinnie (uwarunkowanie genetyczne), jednak jest to bardzo mały odsetek cierpiących na tą deformację osób. Zdecydowanie częściej koślawość palucha spowodowana jest rozleniwionymi mięśniami stopy w połączeniu ze zbyt dużą masą ciała. Powoduje to nieprawidłowe rozłożenie obciążeń podczas chodu. Potęgowane jest to dodatkowo przez źle dobrane obuwie (zbyt wąskie i na wysokim obcasie).

Pojawia się stan zapalny okolic palucha. Związanemu z nim bólowi oraz zaczerwienieniu, często towarzyszy nakładanie się palców na siebie i specyficzne zgrubienie w miejscu połączenia palca z resztą stopy (staw śródstopno – paliczkowy).

Takie przemieszczenie się kości, powoduje zwiększenie napięcia mięśni stopy, które dodatkowo wyginają paluch. Może to doprowadzić nawet do zwichnięcia stawu.

To przykra dolegliwość, która jeśli jest wcześnie zdiagnozowana, może zostać spowolniona, lub nawet wyleczona bez interwencji chirurga. Szczególnie, gdy zmiany są jeszcze miękkie, za pomocą rehabilitacji można dużo zdziałać. Czasem zaleca się wkładki lub aparaty ortopedyczne. Tu jednak należy uważać, ponieważ niektóre dostępne w sklepach tylko powiększają dolegliwość, mimo przyniesienia chwilowej ulgi!

Profilaktycznie powinno się unikać długiego stania, noszenia butów z wąskimi czubami, oraz niekiedy zmniejszenie masy ciała.

Czasem jednak nie ma konieczności rezygnacji z obuwia na obcasach. Pod warunkiem jednak, że nie występuje ból, a mięśnie stopy na tyle są wytrzymałe, aby utrzymać ją w prawidłowym ułożeniu.
rehabilitacja sportowców głowa szyja bark kręgosłup łokieć nadgarstek biodro kolano stopa
CO CIĘ BOLI?

WYBIERZ
CZĘŚĆ CIAŁA
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz