rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CO LECZĘ:
Cieśń nadgarstka
Kanał nadgarstka, to wąska przestrzeń leżąca po stronie dłoniowej ręki w tak zwanym przegubie nadgarstka (przejście przedramienia w rękę). Znajduje się tam, poza ścięgnami palców, nerw pośrodkowy. Struktury te są przykryte z góry, ochraniającym je szerokim więzadłem poprzecznym. Gdy długo utrzymywany jest wyprost w stawie nadgarstkowym, jak podczas pisania na klawiaturze komputera, czy używania myszki, naprężone więzadło zaczyna uciskać na nerw, powodując jego zaburzenia funkcji. Urazy, lub obrzęki zapalne tej okolicy również mogą doprowadzić do uciśnięcia nerwu, który odpowiada za czucie w obrębie niemal połowy dłoni, oraz palców I, II i III. Podczas ciąży, hormony powodują rozluźnienie więzadeł, przez co łatwiej dochodzi do przeciążeń stawów, w tym stawu nadgarstkowego. Może dojść do uszkodzenia nerwu pośrodkowego. Jego drażnienie powoduje mrowienie, zaburzenia czucia i siły chwytu. Po dłuższym czasie zaczynają się zaniki mięśni dłoni i wypadanie trzymanych przedmiotów.

Rehabilitacja zazwyczaj pozwala całkowicie pozbyć się problemu. Neuromobilizacje, polegające na przywróceniu prawidłowego ruchu nerwu, oraz rozluźnienia okolicznych tkanek wystarczają w początkowych stanach. Czasem jednak konieczne jest dodatkowo podanie środków przeciwzapalnych, a w mocno zaawansowanej chorobie operacja przecięcia więzadła. Należy jednak uświadomić sobie, że zabieg taki jest uważany za ostateczność (kiedy nic innego już nie pomaga) i nie należy się na niego pochopnie decydować.

Bardzo ważne jest odciążenie chorej ręki. Prawidłowe dobranie biurka do pracy, czy myszki pozwala na szybsze wyleczenie i zabezpieczenie przed powtórzeniem się symptomów.
rehabilitacja sportowców głowa szyja bark kręgosłup łokieć nadgarstek biodro kolano stopa
CO CIĘ BOLI?

WYBIERZ
CZĘŚĆ CIAŁA
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz