rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
KOGO LECZĘ:
Sportowcy
Każda osoba uprawiająca sport, narażona jest na uszkodzenia. Urazy powstałe w wyniku aktywności fizycznej, to najczęściej: skręcenia, stłuczenia, naderwania mięśni.

Osoby aktywne fizycznie nierzadko borykają się bólami przeciążeniowymi. Są one spowodowane nie tyle kontuzją, co sumującymi się mikrourazami powstałymi na skutek nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń lub przez źle dobrane obciążenia.

Niektóre sporty predysponują do powstawania pewnych typów uszkodzeń. Dla przykładu: u piłkarzy nożnych, graczy w squasha i tenisistów głównym problemem jest zerwanie więzadeł w kolanach, u siatkarzy zwichnięcie stawu ramiennego i uszkodzenie obrąbków stawowych, a u kolarzy, golfistów i dżokejów bóle kręgosłupa.

Pomagamy w dobraniu, lub modyfikacji ćwiczeń odpowiednich dla każdego pacjenta. Pokazujemy, jak zminimalizować ryzyko kontuzji oraz (jeśli już wystąpiły) leczymy z nich.

W poradniku znajdziesz informację o tym, na co zwracać uwagę podczas różnego typu aktywności, oraz podstawowe zasady wykonywania ćwiczeń.

Osoby 60+
Z biegiem czasu struktury kostno – chrzęstne ulegają osłabieniu, a mięśnie tracą swoją elastyczność.

Osoby dojrzałe niemal zawsze cierpią z powodu stanów zwyrodnieniowych narządu ruchu. Zmiany te mogą być odczuwane z różnym natężeniem, a pojawiają się nawet w dość wczesnym wieku. Siedzący tryb życia, skutkuje drastycznym przyspieszeniem procesu starzenia się aparatu ruchu, powodując nadto znaczące upośledzenie funkcji całego organizmu.

Obecnie na przewlekłe bóle kręgosłupa, stawów, mięśni, skarżą się coraz młodsze osoby. Powoduje to zniechęcenie do aktywności fizycznej, a często skutkuje wycofaniem się z dotychczasowych zajęć.

Procesy te można jednak spowolnić. Dobrze dobrane zabiegi, prawidłowe zachowania i ćwiczenia, a przede wszystkim odpowiednia profilaktyka, pozwoli na przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom oraz utrzymanie sprawności zarówno fizycznej, a także psychicznej, do późnego wieku, znacząco poprawiając komfort życia.
Poszkodowani po wypadkach
Po każdym, nawet drobnym urazie, w postaci np. zwykłego skręcenia stawu skokowego lub poważniejszym, np. złamaniu kości, czy wszelkich następstwach wypadków komunikacyjnych, bardzo ważna jest wczesna interwencja terapeuty. Założenie gipsu, czy zażycie środków przeciwbólowych, to tylko część procesu leczenia. Wydłuży się on, jeżeli nie zostanie wdrożona rehabilitacja. Nie podjęcie jej, bądź zaniechanie, może prowadzić do powikłać. Blizny, które powodują ograniczenie ruchomości, długotrwały ból, strach przed poruszaniem się, to tylko niektóre z nich.

Rehabilitacja jest niezbędnym elementem kompleksowego leczenia. Naruszenie tej zasady może być powodem, że mimo wygojenia się organizmu, echa dawno przebytego urazu pojawią się po kilku latach. Czas, który trzeba wówczas poświęcić na rehabilitację znacznie się wydłuży.

Niektóre rodzaje terapii można stosować już od pierwszej doby po urazie. Stosuje się wówczas odpowiednie ułożenie i zabezpieczenie kończyny, aplikuje łatwe do nauczenia ćwiczenia, innym razem bardziej skomplikowany zabieg.
Przeciążeni pracą
Żyjemy w epoce „trzech foteli”. To rządy: samochodu. telewizora. komputera. Siedzący tryb życia coraz częściej jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Bóle mięśni i stawów, drętwienia kończyn i bóle głowy, stały się częstym objawem powszechnie dzisiaj występujących tzw. chorób cywilizacyjnych.

Wykonywanie tych samych czynności przez kilka godzin także prowadzi do zmęczenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pojawiają się przeciążenia całego aparatu ruchu. Ból.

Prawidłowo dobrana rehabilitacja, to nie tylko ćwiczenia. Bardzo ważne jest zlikwidowanie, lub ograniczenie wpływu czynnika dolegliwości, którym może być: wadliwa pozycja podczas pracy, nieprawidłowe ustawienie monitora, lub źle wyprofilowane oparcie krzesła. W poradniku znajdziesz więcej podstawowych informacji na ten temat.
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz