rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
rehabilitacja sportowców
CZYM LECZĘ:
Terapia manualna
/manus – ręka/
Jest to rodzaj kinezyterapii, w której to fizjoterapeuta wykonuje ruchy ciałem pacjenta, stosując odpowiednie chwyty. W technikach manualnych wykonuje się tzw. manipulacje i mobilizacje. Czasem ich wykonaniu towarzyszy słyszalny, charakterystyczny klik. Chociaż jego wystąpienie nie jest regułą w każdej metodzie.

Do terapii manualnych zalicza się między innymi takie metody specjalistyczne jak: koncepcja Briana Mulligana, osteopatia Ackermanna, czy terapia manualna Kaltenborna – Evjentha. Różnią się one między sobą sposobem wykonania i działaniem na tkanki, a służą przywracaniu prawidłowego napięcia torebek stawowych i innych tkanek miękkich. Ruchy stają się przez to mniej bolesne, a niekiedy w ogóle możliwe do wykonania.
Kinezyterapia
/kinesio – ruch/
Kinezyterapia jest leczeniem za pomocą ruchu i stosuje się ją głównie w przypadku dysfunkcji narządu ruchu, ale także w chorobach naczyniowych, czy pochodzenia neurologicznego. W tej metodzie zawierają się różne rodzaje ćwiczeń: od ogólno kondycyjnych, gimnastyki porannej, poprzez zajęcia w wodzie, aż do specjalistycznych technik neurofizjologicznych. Po odpowiednim dobraniu ćwiczeń, można stosować ją także do leczenia niektórych chorób wewnętrznych.

Ponieważ nawet najprostsze ćwiczenie może okazać się przeciwwskazane przy danym schorzeniu, bardzo ważne jest porada specjalisty.
Taping
Taping /z ang./: plastrowanie, jest to metoda coraz powszechniej stosowana zarówno po urazach, jak i w celu zabezpieczenia przed przeciążeniami. Bardzo często stosują ją zawodowi sportowcy.

Po naklejeniu specjalistycznych plastrów, ich mechaniczne działanie zmienia napięcie tkanek. Poprawia to jakość i zakres ruchu, a także ułatwia wchłanianie się obrzęków i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Skóra jest największym narządem, który przez system powięzi łączy się z tkankami leżącymi głębiej. Właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie poprzez działanie na powierzchnię skóry, wpływać na struktury leżące pod nią.

Stosuje się hipoalergiczne plastry, nie nasączane żadnymi lekami, czy środkami rozgrzewającymi/chłodzącymi. Ich działanie jest wyłącznie mechaniczne. Osoby zawodowo uprawiające sport także mogą z nich korzystać, ponieważ ich stosowanie nie jest traktowane jako doping przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
Masaż
Wszystkie rodzaje masażu (leczniczy, klasyczny, sportowy) powodują rozgrzanie i przekrwienie tkanek. Skutkuje to (w zależności od stosowanych technik) rozluźnieniem i lepszym odżywieniem danego miejsca. Poprzez działanie na skórę, można na drodze odruchowej wpłynąć na tkanki leżące głębiej i dalej od masowanego miejsca, a także na układ krążenia i układ nerwowy.

Masaż jest jednak traktowany jako leczenie objawowe i jako takie, nie jest stosowane samodzielnie. Należy znaleźć i zwalczyć przyczynę napięcia, a nie tylko znosić jego skutki.

Istnieje też szereg przeciwwskazań do tego typu terapii. Nie może on być wykonywany u osób z ostrym stanem zapalnym, stanami gorączkowymi, niewydolnością nerek, świeżymi zakrzepami żył, oraz u osób cierpiących na nowotwory.
Copyright©2014 Re - fit | Created by Malwina Grześkiewicz & Dorota Grześkiewicz